Сува Гора (Бегниште)

Координати: 41°22′03″N 21°59′51″E / 41.36750° СГШ; 21.99750° ИГД / 41.36750; 21.99750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сува Гора


Местоположба 41°22′03″N 21°59′51″E / 41.36750° СГШ; 21.99750° ИГД / 41.36750; 21.99750
Основни податоци
Место Бегниште
Општина Кавадарци
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Сува Горанаселба и некропола од доцноантичкото време во атарот на селото Бегниште, Македонија. Во лозјето на ЗИК „Возарци“ се среќаваат фрагменти од керамички садови, како и множество градежен материјал. Откриена е и надгробна стела со старогрчки натпис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 143. ISBN 9989-649-28-6.