Ушите (Ресава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ушите is located in Македонија
Ушите
Местоположба на Ушите во Македонија
Местоположба 41°23′30″N 21°59′54″E / 41.39167° СГШ; 21.99833° ИГД / 41.39167; 21.99833Координати: 41°23′30″N 21°59′54″E / 41.39167° СГШ; 21.99833° ИГД / 41.39167; 21.99833
Основни податоци
Место Ресава
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Ушитеархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Ресава. Претставува населба од доцноантичко време.

На една мала површина на 600 м јужно од селото се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. [1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 150, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069