Мартиница (Бегниште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мартиница is located in Македонија
Мартиница
Местоположба на Мартиница во Македонија
Местоположба 41°22′03″N 21°59′51″E / 41.36750° СГШ; 21.99750° ИГД / 41.36750; 21.99750Координати: 41°22′03″N 21°59′51″E / 41.36750° СГШ; 21.99750° ИГД / 41.36750; 21.99750
Основни податоци
Место Бегниште
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Мартиницанаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Бегниште, Македонија. На јужниот раб на селото, на блага падина што се спушта кон југ се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 143. ISBN 9989-649-28-6.