Тумба (Клиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба


Местоположба 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861Координати: 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861
Основни податоци
Место Клиново
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Тумба археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Клиново.

Наоѓалиштето претставува утврдена населба од доцната антика.

Се наоѓа на левиот брег на реката Сушица, во непосредната близина на утоката во Црна Река, како и на споменикот на народниот херој Габерот. На простор од 300 × 200 м се среќаваат фрагменти од архитектонска пластика, а спорадично и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 152, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069