Св. Петар (Рожден)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°11′25″N 21°58′07″E / 41.19028° СГШ; 21.96861° ИГД / 41.19028; 21.96861Координати: 41°11′25″N 21°58′07″E / 41.19028° СГШ; 21.96861° ИГД / 41.19028; 21.96861
Основни податоци
Место Рожден
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Петарархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Рожден. Наоѓалиштето претставува Сакрална градба од средниот век.

Во непосредната близина на крстопатот за селата ’Ржаново-Мајден-Мрежичко (Р1107), веднаш над составот на реките се среќаваат фрагменти од покривни ќерамиди и грамади од градежен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 159. ISBN 9989-649-28-6.