Пашини Грамади (Шивец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пашини Грамади
археолошко наоѓалиште
Пашини Грамади is located in Македонија
Пашини Грамади
Местоположба на Пашини Грамади во Македонија
Местоположба 41°26′54″N 21°55′49″E / 41.44833° СГШ; 21.93028° ИГД / 41.44833; 21.93028Координати: 41°26′54″N 21°55′49″E / 41.44833° СГШ; 21.93028° ИГД / 41.44833; 21.93028
Основни податоци
Место Шивец
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Пашини Грамадиархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Шивец. Наоѓалиштето претставува населба и некропола од доцноантичкото време. Во нивата на еден жител, која е источно од селската црква, се наоѓаат грамади од градежен камен и множество делови од керамички садови. Најдени биле и делови од надгробни стели со старогрчки натписи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 161. ISBN 9989649286.