Шакалица (Ресава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шакалица is located in Македонија
Шакалица
Местоположба на Шакалица во Македонија
Местоположба 41°23′30″N 21°59′54″E / 41.39167° СГШ; 21.99833° ИГД / 41.39167; 21.99833Координати: 41°23′30″N 21°59′54″E / 41.39167° СГШ; 21.99833° ИГД / 41.39167; 21.99833
Основни податоци
Место Ресава
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (вила рустика).svg вила рустика


Период римско време
Портал „Археологија“

Шакалицаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Ресава. Претставува вила рустика од римско време.

На југоисточниот раб од селото се среќаваат фрагменти од тегули, имбрекси и керамички садови.[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 150, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069