Манастир (Кавадарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°25′58″N 22°0′42″E / 41.43278° СГШ; 22.01167° ИГД / 41.43278; 22.01167Координати: 41°25′58″N 22°0′42″E / 41.43278° СГШ; 22.01167° ИГД / 41.43278; 22.01167
Основни податоци
Место Кавадарци
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Манастир археолошко наоѓалиште во Кавадарци.

Претставува населба и некропола од некропола [1] На 2 км југоисточно од градот, високо над Овча Река, во непосредната близина на чешмата се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули и имбрекси. Според податоците добиени од Ц. Милчев Дисански, меѓу двете светски војни, во тогашниот музеј во Скопје оттука биле однесени надгробни стели со грчки натписи и друг археолошки материјал.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 151, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069