Селиште (Фариш)

Координати: 41°27′13″N 21°48′02″E / 41.45361° СГШ; 21.80056° ИГД / 41.45361; 21.80056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште


Местоположба 41°27′13″N 21°48′02″E / 41.45361° СГШ; 21.80056° ИГД / 41.45361; 21.80056
Основни податоци
Место Фариш
Општина Кавадарци
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Фариш. Претставува населба од доцноантичкото време. На 1,5 км југоисточно од селото, од левата страна на рекичката, во нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули и имбрекси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 161. ISBN 9989-649-28-6.