Катуништа (Клиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861Координати: 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861
Основни податоци
Место Клиново
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Катуништа археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Клиново.

Наоѓалиштето претставува населба и некропола од доцната антика.

Кај утоката на реката Блашница во Црна Река, на простор од 300 × 200 м се наоѓаат грамади од градежен камен, фрагменти од керамички садови и питоси. Откриен е и фрагмент од надгробна стела.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 152, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069