Овово (Кавадарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Овово - Мечкин Дол


Местоположба 41°25′58″N 22°0′42″E / 41.43278° СГШ; 22.01167° ИГД / 41.43278; 22.01167Координати: 41°25′58″N 22°0′42″E / 41.43278° СГШ; 22.01167° ИГД / 41.43278; 22.01167
Основни податоци
Место Кавадарци
Општина Кавадарци
Тип

 населба  некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Овово - Мечкин Дол археолошко наоѓалиште во Кавадарци.

Претставува населба и некропола од римско време [1] Во нивите на Т. Донев, Ц. Милчев и други, што се наоѓаат 2 км источно од градот, се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал. Откриени се и камени плочи од гробни конструкции, како и надгробни стели со грчки натписи.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 151, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069