Полошко I (Праведник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полошко I is located in Македонија
Полошко I
Местоположба на Полошко I во Македонија
Местоположба 41°20′29″N 21°56′02″E / 41.34139° СГШ; 21.93389° ИГД / 41.34139; 21.93389Координати: 41°20′29″N 21°56′02″E / 41.34139° СГШ; 21.93389° ИГД / 41.34139; 21.93389
Основни податоци
Место Праведник
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Полошко Iнаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Праведник, Македонија. На десниот брег на Тиквешко Езеро, спроти манастирската црква „Св. Ѓорѓи Полошки“, на работ на иселеното село Полошко се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 155. ISBN 9989-649-28-6.