Град (Куманичево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Град is located in Македонија
Град
Местоположба на Град во Македонија
Местоположба 41°18′00″N 21°59′00″E / 41.30000° СГШ; 21.98333° ИГД / 41.30000; 21.98333Координати: 41°18′00″N 21°59′00″E / 41.30000° СГШ; 21.98333° ИГД / 41.30000; 21.98333
Основни податоци
Место Куманичево
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Куманичево. Претставува утврдена населба со некропола од доцноантичкото време.

Се наоѓа северозападно од селото, на висок рид со доминантна положба. На зарамнетиот врв има фрагменти од керамички садови и грамади од градежен камен. Откриени се и гробови од камени плочи од типот на циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 154. ISBN 9989-649-28-6.