Марково Кале (Бегниште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марково Кале
археолошко наоѓалиште
Марково Кале is located in Македонија
Марково Кале
Местоположба на Марково Кале во Македонија
Местоположба 41°22′03″N 21°59′51″E / 41.36750° СГШ; 21.99750° ИГД / 41.36750; 21.99750Координати: 41°22′03″N 21°59′51″E / 41.36750° СГШ; 21.99750° ИГД / 41.36750; 21.99750
Основни податоци
Место Бегниште
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Марково Кале — утврдена населба од римското време во атарот на селото Бегниште, Македонија. Во јужниот дел на атарот на селото, на висок рид со извонредна положба, на зарамнето плато се гледаат остатоци од утврдена населба: градежен камен, фрагменти од тегули, имбрекси, а спорадично и фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 143. ISBN 9989-649-28-6.