Полошко II (Праведник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полошко II is located in Македонија
Полошко II
Местоположба на Полошко II во Македонија
Местоположба 41°20′29″N 21°56′02″E / 41.34139° СГШ; 21.93389° ИГД / 41.34139; 21.93389Координати: 41°20′29″N 21°56′02″E / 41.34139° СГШ; 21.93389° ИГД / 41.34139; 21.93389
Основни податоци
Место Праведник
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Полошко IIнаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Праведник, Македонија. На десниот брег на Тиквешко Езеро, на 1 километар јужно од иселеното село Полошко се наоѓаат грамади од градежен камен, тули и имбрекси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 155. ISBN 9989-649-28-6.