Белутрак (Кошани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белутрак is located in Македонија
Белутрак
Местоположба на Белутрак во Македонија
Местоположба 41°21′21″N 22°00′55″E / 41.35583° СГШ; 22.01528° ИГД / 41.35583; 22.01528Координати: 41°21′21″N 22°00′55″E / 41.35583° СГШ; 22.01528° ИГД / 41.35583; 22.01528
Основни податоци
Место Кошани
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Белутракнаселба и некропола од доцноантичкото време во атарот на селото Кошани, Македонија. Во непосредната близина на реката Каменица се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материја. Откриени се и надгробни стели.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 152. ISBN 9989-649-28-6.