Почивало (Бегниште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Почивало is located in Македонија
Почивало
Местоположба на Почивало во Македонија
Местоположба 41°22′03″N 21°59′51″E / 41.36750° СГШ; 21.99750° ИГД / 41.36750; 21.99750Координати: 41°22′03″N 21°59′51″E / 41.36750° СГШ; 21.99750° ИГД / 41.36750; 21.99750
Основни податоци
Место Бегниште
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Почивалонаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Бегниште, Македонија. На околу 500 метри североисточно од селото, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал: камен, тегули и имбрекси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 143. ISBN 9989-649-28-6.