Калница (Ваташа)

Координати: 41°25′0″N 22°7′7″E / 41.41667° СГШ; 22.11861° ИГД / 41.41667; 22.11861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Калница


Местоположба 41°25′0″N 22°7′7″E / 41.41667° СГШ; 22.11861° ИГД / 41.41667; 22.11861
Основни податоци
Место Ваташа
Општина Кавадарци
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Калницанаселба и некропола од доцноантичкото време во атарот на селото Ваташа, Македонија. Над источниот раб на селото, во нивите на П. Манев, Ѓ. Трајков и Р. Дончев се среќаваат фрагменти од керамички садови и многу градежен материјал (тегули и имбрекси). Откриена е надгробна стела со грчки натпис и питос кој се чува во дворот на Ј. Ристов.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 144. ISBN 9989-649-28-6.