Градишта (Клиново)

Координати: 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градишта


Местоположба 41°14′15″N 21°56′55″E / 41.23750° СГШ; 21.94861° ИГД / 41.23750; 21.94861
Основни податоци
Место Клиново
Општина Кавадарци
Тип

 градиште


Период железно време
римско време
среден век
Портал „Археологија“

Градиштаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Клиново.

Претставува градиште од железно време, римско време и среден век.

На 6 км од утоката на реката Блашница во Црна Река, високо над десниот брег има рид со извонредна местоположба на чие зарамнето плато се среќаваат фрагменти од керамички садови со груба фактура и рачно работени, фрагменти од римска керамика, питоси и грамади од градежен камен. Градиштето ја обезбедувало комуникацијата кон централното подрачје на Тиквешијата и Мариовскиот базен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 152, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069