Куќиште (Дабниште)

Координати: 41°22′03″N 21°59′51″E / 41.36750° СГШ; 21.99750° ИГД / 41.36750; 21.99750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Куќиште


Местоположба 41°22′03″N 21°59′51″E / 41.36750° СГШ; 21.99750° ИГД / 41.36750; 21.99750
Основни податоци
Место Дабниште
Општина Кавадарци
Тип

 населба  некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Куќиштенаселба и некропола од римското време во атарот на селото Дабниште, Македонија. На 500 метри источно од селото, во лозјето на Т. Ставрев се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули и имбрекси. Откриена е надгробна стела со грчки натпис, како и повеќе гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 147. ISBN 9989-649-28-6.