Грамаѓе (Дреново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грамаѓе is located in Македонија
Грамаѓе
Местоположба на Грамаѓе во Македонија
Местоположба 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000Координати: 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000
Основни податоци
Место Дреново
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамаѓеархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Дреново.

Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика.

На 1 км источно од селото, по површините на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 149, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069