Прејди на содржината

Бекирова Чешма (Дреново)

Координати: 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бекирова Чешма


Местоположба 41°25′09″N 21°53′24″E / 41.41917° СГШ; 21.89000° ИГД / 41.41917; 21.89000
Основни податоци
Место Дреново
Општина Кавадарци
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бекирова Чешма археолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Дреново.

Претставува некропола од доцната антика.

Во реонот на наоѓалиштето Врано Брдо, што се наоѓа на 800 м од селото се откриени гробови градени од камени плочи - тип циста. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 148, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069