Чешма (Крњево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чешма is located in Македонија
Чешма
Местоположба на Чешма во Македонија
Местоположба 41°18′27″N 22°07′36″E / 41.30750° СГШ; 22.12667° ИГД / 41.30750; 22.12667Координати: 41°18′27″N 22°07′36″E / 41.30750° СГШ; 22.12667° ИГД / 41.30750; 22.12667
Основни податоци
Место Крњево
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Чешмаархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Крњево. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичко време. Од десната страна на патот за селото Барово, на 500 м од мостот, на терен со поволна местоположба се среќаваат фрагменти од керамички садови и многу градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 153, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069