Рачеви Плевни (Рожден)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рачеви Плевни


Местоположба 41°11′29″N 21°54′54″E / 41.19139° СГШ; 21.91500° ИГД / 41.19139; 21.91500Координати: 41°11′29″N 21°54′54″E / 41.19139° СГШ; 21.91500° ИГД / 41.19139; 21.91500
Основни податоци
Место Рожден
Општина Кавадарци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Рачеви Плевниархеолошко наоѓалиште во кавадаречкото село Рожден. Наоѓалиштето претставува населба и топилница од доцноантичкото време. На левиот брег на Дабов Дол, во непосредната близина на Арничко Маало, во нивата на еден жител, има големо присуство на фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. На долниот крај на нивата, кој е како мала тераса, има остатоци од топена железна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 159. ISBN 9989649286.