Каранка (Рапеш)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каранка
археолошко наоѓалиште
Каранка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Каранка
Каранка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°6′11″N 21°38′53″E / 41.10306° СГШ; 21.64806° ИГД / 41.10306; 21.64806Координати: 41°6′11″N 21°38′53″E / 41.10306° СГШ; 21.64806° ИГД / 41.10306; 21.64806
Основни податоци
Име Каранка
Место Рапеш
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Каранка е археолошки локалитет во битолското село Рапеш. Локалитетот претставува некропола од железно време. Се наоѓа на 1 km северно од селото, каде локален жител при орањето на својата нива откопал гроб направен од монолитни камени плочи - тип циста, во кој пронашол еден мал керамички сад и накит од бронза.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069