Бел Камен (Рапеш)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бел Камен
археолошко наоѓалиште
Бел Камен is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бел Камен
Бел Камен
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°6′11″N 21°38′53″E / 41.10306° СГШ; 21.64806° ИГД / 41.10306; 21.64806Координати: 41°6′11″N 21°38′53″E / 41.10306° СГШ; 21.64806° ИГД / 41.10306; 21.64806
Основни податоци
Име Бел Камен
Место Рапеш
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бел Камен е археолошки локалитет во битолското село Рапеш. Локалитетот претставува некропола од железно време. Се наоѓа на оддалеченост од 1,3 km источно од селото, на низок гребен што се спушта кон кањонот на Црна Река, каде се откриени гробови градени од камени плочи - тип циста, и во нив гробни прилози (керамички садови и накит од бронза). Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069