Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Паралово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Паралово.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Новачка
Местоположба

Карта

Координати 41°02′31.5″N 21°33′22.6″E / 41.042083° СГШ; 21.556278° ИГД / 41.042083; 21.556278Координати: 41°02′31.5″N 21°33′22.6″E / 41.042083° СГШ; 21.556278° ИГД / 41.042083; 21.556278
Место Паралово
Општина Новаци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Завршено 1860
Архитектонски опис

Успение на Пресвета Богородица – главна селска црква во селото Паралово.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на неколку стотина метри источно од селото, на возвишение коишто ѝ дава доминантна положба во однос на остатокот на селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1860 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Главниот влез се наоѓа на западната страна и над него има ниша со фреска во лоша состојба на којашто е претставена Богородица со Исус, а храмот има и спореден влез на јужната страна над којшто има ниша со фреска којашто целосно е оштетена и не е забележително што е прикажано на неа. Објектот е граден од варовник и е покриен со кров од ќерамиди.

Во дворот на црквата се наоѓаат селските гробишта и разрушен помошен објект.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 14. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Паралово“. Мој Роден Крај.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]