Новачка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Новачка парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Битолското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Св. Атанасиј“ во селото Новаци. Парохиски свештеник е ереј Душко Груевски.[1]

Парохијата ги опфаќа селата: Новаци, Добромири, Мегленци, Суводол, Паралово, Долно Орехово, Грумази, Гнеотино, Рибарци и Тепавци.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1][2] Можно е списокот да не е целосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Атанасиј“
(главна парохиска црква)
Новаци 1868 Црква „Св. Атанасиј“ - Новаци 7.jpg
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“
(манастирска црква)
Новаци 2006 Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Новаци 11.jpg
Црква „Св. Никола“ Добромири 1886 Црква „Св. Никола“ - Добромири.jpg
Црква „Св. Никола“ Мегленци 1880 Црква „Св. Никола“ - Мегленци 6.jpg
Црква „Св. Никола“
(манастирска црква)
Суводол 1931 Црква „Св. Никола“ - Суводол (Битолско) 8.jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Паралово 1860 Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Паралово.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“
(манастирска црква)
Паралово 1860/1878 Црква „Св. Ѓорѓи“ - Паралово 10.jpg
Црква „Св. Филип“
(манастирска црква)
Долно Орехово 1993 Црква „Св. Филип“ - Долно Орехово.jpg
Црква „Св. Теодор Тирон“ Долно Орехово 1850 Црква „Св. Теодор Тирон“ - Долно Орехово.jpg
Црква „Св. Никола“ Долно Орехово
Параклис „Св. Константин и Елена“ Долно Орехово
Црква „Св. Никола“ Грумази 1864 Црква „Св. Никола“ - Грумази.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Гнеотино 1862 Црква „Св. Никола“ - Гнеотино.jpg
Црква „Св. Стефан“
(манастирска црква)
Гнеотино Црква „Св. Стефан“ - Гнеотино.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Рибарци 1862 Црква „Св. Ѓорѓи“ - Рибарци 8.jpg
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Тепавци 1767
Црква „Св. Архангел Михаил“
(манастирска црква)
Тепавци

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Новачка парохија“. Преспанско-пелагониска епархија.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 13-14. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]