Мавер (Паралово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мавер is located in Македонија
Мавер
Местоположба на Мавер во Македонија
Местоположба 41°2′30″N 21°33′10″E / 41.04167° СГШ; 21.55278° ИГД / 41.04167; 21.55278Координати: 41°2′30″N 21°33′10″E / 41.04167° СГШ; 21.55278° ИГД / 41.04167; 21.55278
Основни податоци
Место Паралово
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Маверархеолошко наоѓалиште во битолското село Паралово. Претставува некропола од доцноантичко време. Откриен е случајно во времето на изградбата на новиот пат, на 1,2 км западно од селото, каде била откриена и делумно оштетена некропола. Во 1986 и 1988 година биле извршени заштитни ископувања со кои се откриени 62 гроба градени од големи камени плочи. Погребувањето е скелетно, а од гробните прилози најмногубројни се керамичките садови, прстените и монетите. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069