Петалинско Кале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петалинско Кале
археолошко наоѓалиште
Петалинско Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Петалинско Кале
Петалинско Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°58′0″N 21°39′0″E / 40.96667° СГШ; 21.65000° ИГД / 40.96667; 21.65000Координати: 40°58′0″N 21°39′0″E / 40.96667° СГШ; 21.65000° ИГД / 40.96667; 21.65000
Основни податоци
Име Петалинско Кале
Место Скочивир
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Петалинско Кале е археолошки локалитет во битолското село Скочивир. Локалитетот претставува населба од железно време. Се наоѓа на 5 km источно од селото, во непосредната близина на местото каде од патот Скочивир - Старавина се издвојува крак за Јелак, на висок и природно заштитен рид што се издига над десниот брег на Црна Река. На зарамнетиот врв, по површината се среќаваат многубројни фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069