Ќерамидница (Долно Орехово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ќерамидница
археолошко наоѓалиште
Ќерамидница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ќерамидница
Ќерамидница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′51″N 21°33′42″E / 41.06417° СГШ; 21.56167° ИГД / 41.06417; 21.56167Координати: 41°3′51″N 21°33′42″E / 41.06417° СГШ; 21.56167° ИГД / 41.06417; 21.56167
Основни податоци
Име Ќерамидница
Место Долно Орехово
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ќерамидница е археолошки локалитет во битолското село Долно Орехово. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 1 km северозападно од селото, на самата граница со сегашното акумулационо езеро. Овде, во 1977 и 1979 година, Заводот и музеј од Битола вршел заштитно сондажно истражување, при што биле откриени остатоци од објекти градени од камен и кал и дворно место поплочено со камени плочи. Од откриениот подвижен материјал значајни се бронзените монети од III и IV век и фрагментите од керамички садови со претстава на Изида Фортуна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069