Св. Илија (Живојно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Илија

Карта

Местоположба 40°54′0″N 21°36′0″E / 40.90000° СГШ; 21.60000° ИГД / 40.90000; 21.60000Координати: 40°54′0″N 21°36′0″E / 40.90000° СГШ; 21.60000° ИГД / 40.90000; 21.60000
Основни податоци
Место Живојно
Општина Новаци
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Илијаархеолошко наоѓалиште во битолското село Живојно. Претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа во дворот на манастирската црква „Св. Илија“, каде од јужната страна пред црквата се наоѓа мермерен споменик во вид на касета, орнаментиран со акантова розета, сместена во рамка со форма на ромб.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069