Тумба (Суводол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Македонија
Тумба
Местоположба на Тумба во Македонија
Местоположба 41°3′54″N 21°32′4″E / 41.06500° N; 21.53444° E / 41.06500; 21.53444Координати: 41°3′54″N 21°32′4″E / 41.06500° N; 21.53444° E / 41.06500; 21.53444
Основни податоци
Име Тумба
Место Суводол
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период бронзено време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во битолското село Суводол. Претставува населба од бронзено време. Се издига покрај рекичката Сињевир, на околу 800 метри југоисточно од селото. Има кружна основа, малку развлечена. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, камени и кремени орудија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069