Самовили (Бач)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Самовили
археолошко наоѓалиште
Самовили is located in Археолошки локалитет во Македонија
Самовили
Самовили
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°55′59″N 21°34′0″E / 40.93306° СГШ; 21.56667° ИГД / 40.93306; 21.56667Координати: 40°55′59″N 21°34′0″E / 40.93306° СГШ; 21.56667° ИГД / 40.93306; 21.56667
Основни податоци
Име Самовили
Место Бач
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Самовили е археолошки локалитет во битолското село Бач. Локалитетот претставува населба и некропола од римско време. Се наоѓа во близина на селото каде што се пронајдени се скулптури и фигури од бронза (Пан, Хермес, Фортуна) и архитектонска пластика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069