Калајџица (Далбеговци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калајџица
археолошко наоѓалиште
Калајџица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Калајџица
Калајџица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°6′30″N 21°28′27″E / 41.10833° СГШ; 21.47417° ИГД / 41.10833; 21.47417Координати: 41°6′30″N 21°28′27″E / 41.10833° СГШ; 21.47417° ИГД / 41.10833; 21.47417
Основни податоци
Име Калајџица
Место Далбеговци
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Калајџица или Слатина е археолошки локалитет во битолското село Далбеговци. Локалитетот претставува населба и некропола од римско време. Се наоѓа на околу 500 m југоисточно од селото, на површина од 4 хектари, каде при обработувањето на нивите се откриени тегули, четвртести тули, темели од објекти градени од камен и кал, а исто така и гробови. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069