Галиќ (Сливица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Галиќ
археолошко наоѓалиште
Галиќ is located in Македонија
Галиќ
Местоположба на Галиќ во Македонија
Местоположба 40°58′0″N 21°36′0″E / 40.96667° СГШ; 21.60000° ИГД / 40.96667; 21.60000Координати: 40°58′0″N 21°36′0″E / 40.96667° СГШ; 21.60000° ИГД / 40.96667; 21.60000
Основни податоци
Име Галиќ
Место Сливица
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Галиќархеолошко наоѓалиште во битолското село Сливица. Претставува населба од неолитско време. Се наоѓа во близина на селото, каде по површината на нивите што се наоѓаат помеѓу Црна Река и локалитетот Градиште се среќаваат множество фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069