Туриграв (Суводол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Туриграв
археолошко наоѓалиште
Туриграв is located in Археолошки локалитет во Македонија
Туриграв
Туриграв
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′54″N 21°32′4″E / 41.06500° СГШ; 21.53444° ИГД / 41.06500; 21.53444Координати: 41°3′54″N 21°32′4″E / 41.06500° СГШ; 21.53444° ИГД / 41.06500; 21.53444
Основни податоци
Име Туриграв
Место Суводол
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Туриграв е археолошки локалитет во битолското село Суводол. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 800 m југозападно од селото, покрај левиот брег на Ореовски Дол. Заводот и музеј од Битола во 1977 година извршил заштитно ископување, при што се откриени остатоци од темели на куќи градени од камен и кал и еден објект со просторија за термално загревање. Откриено е множество фрагменти од керамички садови, а најдени се и монети од III и IV век. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069