Градиште (Скочивир)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 40°58′0″N 21°39′0″E / 40.96667° СГШ; 21.65000° ИГД / 40.96667; 21.65000Координати: 40°58′0″N 21°39′0″E / 40.96667° СГШ; 21.65000° ИГД / 40.96667; 21.65000
Основни податоци
Место Скочивир
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период железно време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во битолското село Скочивир. Претставува населба од железно време. Се наоѓа на 9 км источно од селото и на 3 км од шумската куќа Јелак, високо во планинскиот масив на Кајмакчалан (кота 1.370), опколен од трите страни со реката Коњарка и нејзините притоки, каде се издига врв со зарамнето плато на чија површина се среќаваат фрагменти од керамички садови. Според местоположбата и материјалот, сигурно е дека се работи за утврдена населба од железното време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069