Бела Црква (Брод)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бела Црква is located in Македонија
Бела Црква
Местоположба на Бела Црква во Македонија
Местоположба 40°57′00″N 21°34′00″E / 40.95000° СГШ; 21.56667° ИГД / 40.95000; 21.56667Координати: 40°57′00″N 21°34′00″E / 40.95000° СГШ; 21.56667° ИГД / 40.95000; 21.56667
Основни податоци
Место Брод
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Бела Црква — археолошко наоѓалиште во битолското село Брод. Претставува населба од неолитско време. Се наоѓа во непосредната близина на утоката на Елешка Река во Црна, каде по површините на нивите има множество фрагменти од керамички садови и орудија од камен и кремен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069