Тумба (Долно Агларци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба
Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°5′33″N 21°28′13″E / 41.09250° СГШ; 21.47028° ИГД / 41.09250; 21.47028Координати: 41°5′33″N 21°28′13″E / 41.09250° СГШ; 21.47028° ИГД / 41.09250; 21.47028
Основни податоци
Име Тумба
Место Долно Агларци
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба е археолошки локалитет во битолското село Долно Агларци. Локалитетот претставува некропола од среден век. Се наоѓа на оддалеченост од околу 250 m западно од селото, на блага височинка што зафаќа површина од околу 2.000 m², каде на самиот врв има исправен камен висок 1,25 m и широк 0,37 m. На едната страна на каменот има вдлабена ниша во која се наоѓа рељефно обработен крст. На горниот крај на крстот, лево и десно се врежани по еден мал крст со димензии 0,08 x 0,08 m.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069