Брод (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брод
археолошко наоѓалиште
Брод is located in Македонија
Брод
Местоположба на Брод во Македонија
Местоположба 40°57′00″N 21°34′00″E / 40.95000° N; 21.56667° E / 40.95000; 21.56667Координати: 40°57′00″N 21°34′00″E / 40.95000° N; 21.56667° E / 40.95000; 21.56667
Основни податоци
Име Брод
Место Брод
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“

Бродархеолошко наоѓалиште во битолското село Брод. Претставува населба од римско време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069