Старомаковски Дол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Римски Гробишта
археолошко наоѓалиште
Римски Гробишта is located in Македонија
Римски Гробишта
Местоположба на Римски Гробишта во Македонија
Местоположба 41°7′6″N 21°36′33″E / 41.11833° N; 21.60917° E / 41.11833; 21.60917Координати: 41°7′6″N 21°36′33″E / 41.11833° N; 21.60917° E / 41.11833; 21.60917
Основни податоци
Место Маково
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Римски Гробиштаархеолошко наоѓалиште во битолското село Маково. Претставува населба од римско време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069