Во Селото (Рибарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°1′4″N 21°28′5″E / 41.01778° СГШ; 21.46806° ИГД / 41.01778; 21.46806Координати: 41°1′4″N 21°28′5″E / 41.01778° СГШ; 21.46806° ИГД / 41.01778; 21.46806
Основни податоци
Место Рибарци
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Во Селотоархеолошко наоѓалиште во битолското село Рибарци. Претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа во двор на мештанин, каде има ара од мермер со оштетено натписно поле, за која не се знае од каде е донесена.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069