Градиште (Гнеотино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Градиште
Градиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°58′59″N 21°28′59″E / 40.98306° СГШ; 21.48306° ИГД / 40.98306; 21.48306Координати: 40°58′59″N 21°28′59″E / 40.98306° СГШ; 21.48306° ИГД / 40.98306; 21.48306
Основни податоци
Име Градиште
Место Гнеотино
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градиште е археолошки локалитет во битолското село Гнеотино. Локалитетот претставува и населба од железно време. Се наоѓа источно од селото, на висок рид со зарамнето плато, каде на површината се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069