Прогон (Долно Орехово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прогон
археолошко наоѓалиште
Прогон is located in Археолошки локалитет во Македонија
Прогон
Прогон
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°3′51″N 21°33′42″E / 41.06417° СГШ; 21.56167° ИГД / 41.06417; 21.56167Координати: 41°3′51″N 21°33′42″E / 41.06417° СГШ; 21.56167° ИГД / 41.06417; 21.56167
Основни податоци
Име Прогон
Место Долно Орехово
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Прогон е археолошки локалитет во битолското село Долно Орехово. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069