Ѓорев Рид (Суводол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѓорев Рид
археолошко наоѓалиште
Ѓорев Рид is located in Македонија
Ѓорев Рид
Местоположба на Ѓорев Рид во Македонија
Местоположба 41°3′54″N 21°32′4″E / 41.06500° СГШ; 21.53444° ИГД / 41.06500; 21.53444Координати: 41°3′54″N 21°32′4″E / 41.06500° СГШ; 21.53444° ИГД / 41.06500; 21.53444
Основни податоци
Име Ѓорев Рид
Место Суводол
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ѓорев Ридархеолошко наоѓалиште во битолското село Суводол. Претставува населба од неолитско доцноантичко време. Се наоѓа на 2,5&nbspкм јужно од селото, во непосредната близина на РЕК „Битола“, каде во 1983 година Заводот и музеј од Битола вршел заштитно ископување со кое се утврдени остатоци од еднослојна неолитска населба од велушко-породинската културна група, со многубројни фрагменти од керамички садови и други предмети од материјалната и духовната култура. Исто така се констатирани делови од темели на објект граден од камен и кал и со поплочен под, во кој се најдени фрагменти од керамички садови и покривни ќерамиди. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Битола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069