Саат Тумба (Живојно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Саат Тумба
археолошко наоѓалиште
Саат Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Саат Тумба
Саат Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°54′0″N 21°36′0″E / 40.90000° СГШ; 21.60000° ИГД / 40.90000; 21.60000Координати: 40°54′0″N 21°36′0″E / 40.90000° СГШ; 21.60000° ИГД / 40.90000; 21.60000
Основни податоци
Име Саат Тумба
Место Живојно
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Саат Тумба е археолошки локалитет во битолското село Живојно. Локалитетот претставува некропола од римско време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069