Тумба (Далбеговци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба

Карта

Местоположба 41°6′30″N 21°28′27″E / 41.10833° СГШ; 21.47417° ИГД / 41.10833; 21.47417Координати: 41°6′30″N 21°28′27″E / 41.10833° СГШ; 21.47417° ИГД / 41.10833; 21.47417
Основни податоци
Место Далбеговци
Општина Новаци
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во битолското село Далбеговци. Претставува и некропола од римско време. Се наоѓа на околу 700 м источно од селото и на околу 200 м од училиштето „Славко Лумбарковски“, каде на блага височинка има темели од ѕидови откриени со обработувањето на земјата, а по површината фрагменти од керамички садови, тегули, рачни мелници и друго.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069