Смаилица (Рибарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Смаилица
археолошко наоѓалиште
Смаилица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Смаилица
Смаилица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°1′4″N 21°28′5″E / 41.01778° СГШ; 21.46806° ИГД / 41.01778; 21.46806Координати: 41°1′4″N 21°28′5″E / 41.01778° СГШ; 21.46806° ИГД / 41.01778; 21.46806
Основни податоци
Име Смаилица
Место Рибарци
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Смаилица е археолошки локалитет во битолското село Рибарци. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на 1 km јужно од селото, каде при обработувањето на земјата се откриени темели од објекти градени од камен и кал. По повр¬шината се среќаваат покривни ќерамиди, римски тули и фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069