Арбасиновец (Балдовенци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арбасиновец
археолошко наоѓалиште
Арбасиновец is located in Археолошки локалитет во Македонија
Арбасиновец
Арбасиновец
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°0′56″N 21°32′17″E / 41.01556° СГШ; 21.53806° ИГД / 41.01556; 21.53806Координати: 41°0′56″N 21°32′17″E / 41.01556° СГШ; 21.53806° ИГД / 41.01556; 21.53806
Основни податоци
Име Арбасиновец
Место Балдовенци
Општина Новаци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Арбасиновец е археолошки локалитет во битолското село Балдовенци. Локалитетот претставува населба од железно време. Се наоѓа на 1 km источно од селото, на мала височинка што се спушта кон обработливите површини на ЗИК „Пелагонија“. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови карактеристични за железното време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069